Etiopia staje się nową bezpieczną przystanią dla chińskich górników bitcoinów

Etiopia stała się atrakcyjnym miejscem dla chińskich górników Bitcoin ze względu na ultra-niskie koszty energii elektrycznej.

Blog Image

Według najnowszego raportu, chińscy górnicy Bitcoin przenoszą swoją działalność do Etiopii ze względu na wyjątkowo niskie koszty energii elektrycznej w tym kraju i przychylne nastawienie do kryptowalut przyjęte przez lokalny rząd.

Pomimo utrzymywania zakazu handlu kryptowalutami, Etiopia z zadowoleniem przyjęła wydobywanie Bitcoinów w 2022 r. w ramach swojej strategii zacieśniania stosunków z Chinami. Chińskie firmy, które odegrały kluczową rolę w budowie zapory Grand Ethiopian Renaissance Dam o wartości 4,8 mld USD, będą dostarczać energię elektryczną tym górnikom, podkreślając pogłębiającą się współpracę między Etiopią a Chinami w ciągu ostatniej dekady.

Etiopia wyłania się jako obiecujące miejsce dla górników Bitcoina

W środku globalnego sprzeciwu wobec energochłonnego przemysłu wydobywczego Bitcoin, Etiopia pojawiła się jako nieoczekiwana przystań, oferując rzadką okazję dla firm kryptowalutowych. Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi zmian klimatycznych i niedoborów energii, branża o wartości 16 miliardów dolarów rocznie stoi w obliczu kontroli w wielu częściach świata, co czyni przyjazną postawę Etiopii jeszcze bardziej atrakcyjną.

W szczególności dla chińskich firm Etiopia stanowi wyjątkową okazję. Niegdyś dominujący gracze w wydobywaniu bitcoinów, chińskie firmy napotkały ostrą konkurencję ze strony lokalnych rywali w Teksasie, obecnym epicentrum branży. Korzystne warunki panujące w Etiopii dają tym firmom szansę na odzyskanie pozycji w sektorze.

Jednak ruch ten wiąże się również ze znacznym ryzykiem zarówno dla firm, jak i samej Etiopii. Poprzednie próby krajów rozwijających się, takich jak Kazachstan i Iran, aby objąć wydobycie Bitcoinów, spotkały się z wyzwaniami, gdy zużycie energii w branży wywołało niepokoje wewnętrzne. Mówiąc o tym, Jaran Mellerud, dyrektor generalny Hashlabs Mining powiedział Bloombergowi:

"Po pierwsze, krajom może zabraknąć dostępnej energii elektrycznej, nie pozostawiając górnikom miejsca na ekspansję. Po drugie, górnicy mogą nagle zostać uznani za niepożądanych przez rząd i zmuszeni do spakowania się i opuszczenia kraju".

vMniejszości etiopskie są ostrożne

Władze Etiopii są ostrożne, jeśli chodzi o kontrowersyjną naturę wydobywania Bitcoinów. Pomimo niedawnego wzrostu zdolności wytwarzania energii, prawie połowa populacji nie ma dostępu do energii elektrycznej, co sprawia, że temat wydobycia jest drażliwy. Niemniej jednak stanowi to okazję do uzyskania znacznych dochodów z wymiany walut.

Etiopia stała się również jednym z wiodących miejsc docelowych dla sprzętu do wydobywania bitcoinów na całym świecie, zgodnie z szacunkami Luxor Technology, dostawcy usług wydobywczych. Dyrektor operacyjny Luxor, Ethan Vera, zauważył, że podczas gdy ich pierwsze znaczące dostawy sprzętu do Etiopii miały miejsce we wrześniu, kraj ten szybko zyskał na znaczeniu w sektorze wydobywczym.

Kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwo energetyczne potwierdziło umowy na dostawę energii elektrycznej do 21 firm wydobywających Bitcoiny. Jednak większość z nich jest własnością Chin, co podkreśla dominację inwestycji zagranicznych w tym sektorze w Etiopii.